Wielki Sabat Lammas. Święto żniw.
Wielki Sabat Lammas
Od zachodu słońca 31 lipca do zachodu słońca 1 sierpnia będziemy obchodzić kolejne święto obfitości i dostatku, święto ognia czyli Sabat Lammas. Jest to święto pierwszych plonów, Święto Chleba. W dawnych czasach w ten dzień pieczono chleb z pierwszych zebranych ziaren, w ten sposób dziękując naturze za urodzaj i dary oraz proszono o szczęście i dostatek na cały rok. Lammas to prastara tradycja misteriów i obrzędów odprawianych na cześć Bogiń i Bogów, opiekunów rolnictwa i domostw. Bogom składano dary złożone z kwiatów, kukurydzy, owoców i miodu. My te dary natury powinniśmy wykorzystać przy organizowaniu swojej uczty dziękczynnej, nie zapominając o jabłkach, które są symbolem obfitości. Na naszym stole powinny znaleźć się potrawy, które przygotujemy ze składników rosnących w naszym klimacie, świeżo zebrane warzywa i owoce, ale również ziarna. Pamiętajmy aby swój rytualny stół odpowiednio przystroić kłosami zboża, żółtym obrusem oraz kwiatami słonecznika, nagietka czy żółtych dalii. Z kwiatów zrób wianek, w którym umieścisz najlepiej własnoręcznie upieczony chleb. Ważne, aby po uczcie zostawić trochę chleba dla duchowych opiekunów domu. Na stole powinny zapłonąć oczywiście odpowiednio dobrane świece w kolorze żółtym, złotym lub zielonym czy brązowym. Cały dom możemy przystroić kwiatami nagietka a po sabacie, jego kwiaty suszymy i układamy je pod nasze łóżko, mają one za zadanie chronić nasz sen przed koszmarami. W trakcie sabatu Lammas możemy wspierać się energią takich kamieni jak cytryn, bursztyn lub awenturyn, które mają do nas przyciągnąć ogólne powodzenie i szczęście. Nasz dom okadźmy olibanum, wrzosem lub sandałowcem.
W trakcie sabatu możemy wykonać dla siebie talizman na przyciągnięcie dobrobytu. Do jego przygotowania potrzebujemy ziarna słonecznika, które wkładamy do woreczka z naturalnego materiału i zawiązujemy zieloną wstążką. W trakcie Lammasowej kolacji przeciągamy taki woreczek nad płomieniem żółtej świecy wypowiadając inwokację, którą ułożymy dla siebie. Może to być inwokacja „przez cały rok towarzyszy mi powodzenie w każdej dziedzinie życia, zdrowie w każdym organie, miłość do wszystkich istot” woreczek zostaje na naszym stole, aby przesiąknął energią sabatu. Gdy będziemy potrzebowali wsparcia, możemy użyć kilku ziaren z woreczka i prawą ręką rzucamy je przed siebie wypowiadając to, czego nam potrzeba np.”Lammasowe ziarno daje mi obfitość w sferze miłosnej” lub jakiekolwiek inne, które wypływa z naszych potrzeb i z naszego serca.
Sabat Lammas to również doskonały czas na refleksję nad życiem, zastanowienie się nad swoim rozwojem i na odnawianie więzi z Matką Ziemią, dlatego dobrze jest spędzić ten czas na łonie natury oddając się marzeniom, kontemplacji, słuchając swoich wewnętrznych przemyśleń. Pora roku dąży do zmiany, zmienia się wszystko dookoła, zauważmy również zmiany zachodzące w nas samych. Warto spędzić ten czas wśród osób naprawdę nam bliskich i życzliwych, wspólnie świętować przy stole nakrytym darami natury, dobrze aby na tym stole znalazły się wspólnie zbierane owoce leśne. Ucztujcie razem ze swoimi przyjaciółmi, jeśli macie możliwość to na świeżym powietrzu podziwiając zachód słońca, wspominajcie najmilsze wydarzenia minionego czasu
Warto w trakcie Lammas odwiedzić cmentarz, aby złożyć dary dla zmarłych, dary złożone z kwiatów, owoców i napojów, aby podziękować im za obecność i za duchowe wsparcie oraz poprosić o opiekę na najbliższy czas.
Komentarze
Prześlij komentarz