Święty Mikołaj



Czy wiecie że pierwsze mikołajki odbyły się 6 grudnia 1804 roku?
Święty Mikołaj czyli biskup z Mirry urodził się w Paterze około roku 270 n.e. był to teren dzisiejszej Turcji. Rodzice Mikołaj byli bardzo zamożnymi ludźmi, a on sam chętnie dzielił się z innymi i pomagał przede wszystkim ubogim. Gdy został biskupem Miry nadal szerzył swoją dobroczynną działalność. Był również dobrym duszpasterzem, orędownikiem biednych, wstawiał się za ludźmi, którzy zbłądzili na zła drogę i pomagał im stanąć na nogi. Wstawiał się nawet u cesarza Konstantyna Wielkiego za drobnymi złodziejaszkam, często ratując im życie. Jego czyny przyczyniły się do Jego beatyfikacji i na zawsze rozsławiły Jego imię. Święty Mikołaj był również patronem marynarzy. W czasie Jego pielgrzymki do Jerozolimy na morzu rozpętała się potężna burza, a cała załoga prosiła go o wstawiennictwo do Boga, który wysłuchał jego modlitwy i ocalił statek. Kult świętego Mikołaja dość szybko zaczął się rozpowszechniać po całym świecie, wiele kościołów nosi Jego imię, w Polsce ponad trzysta. Do jego popularyzacji przyczynili się również Holendrzy, którzy uczynili z Niego patrona Amsterdamu, przedstawiali oni biskupa jako starego człowieka jeżdżącego na ośle. W Holandii zapiski o świętowaniu 6 grudnia pochodzą z XIV wieku. Uczniowie i członkowie kościelnego chóru dostawali wtedy kieszonkowe i mieli dzień wolny. Zwyczaj wręczania sobie prezentów przyjęli też inni mieszkańcy, a pierwsze mikołajki urządzono 6 grudnia 1804 roku. Prezenty były bardzo skromne, ale chodziło o obdarowywanie siebie nawzajem. Dzieci dostawały orzechy, jabłka i pierniki oraz drewniane krzyżyki.
Dzisiejszy wizerunek rubasznego pana w czerwonym stroju narodził się w Stanach Zjednoczonych w latach trzydziestych XX wieku i w takiej formie trwa do dziś. Święty Mikołaj kojarzy nam się z reniferami, które ciągną Jego sanie oraz z elfami, które pomagają mu pakować prezenty.
Pamiętajmy, że obchodzenie dnia świętego Mikołaja powinno mieć na celu niesienie radości dla innych, wspieranie potrzebujących i obdarowywanie siebie nawzajem miłym upominkiem. Zróbmy coś miłego dla innych i czekajmy na swojego świętego Mikołaja.

Komentarze